• grudzień

    30

    2020
  • 2526
  • 0
Techniki Malarskie : jak właściwie przygotować podłoże pod malowanie ścian?

Techniki Malarskie : jak właściwie przygotować podłoże pod malowanie ścian?




Bez odpowiednio przygotowanego podłoża nie ma możliwości skutecznego pomalowania ścian. Poznaj wskazówki, które pomogą zrobić to dobrze.

Przygotowanie ścian do malowania to istotny etap remontu. Wszelkie pozostałości substancji, które wcześniej znajdowały się na ścianie, jeżeli nie zostaną usunięte przed nowym malowaniem, mogą obniżyć przyczepność warstw farby.

Jeżeli pomalujesz starą, odpadającą od ścian farbę, nowa zacznie się tak samo łuszczyć i pękać. Każda stara powłoka musi zostać usunięta, jeżeli chcesz cieszyć się z zadowalających efektów malowania. Pamiętaj również, aby odtłuścić ścianę i usunąć z niej wszelkie niedoskonałości. Kluczem jest właściwe zagruntowanie, które zapobiega chłonięciu farby przez ściany jak gąbka. Ograniczysz dzięki temu ilość potrzebnych warstw do uzyskania jednolitego, pięknego i intensywnego koloru.

Co jest potrzebne do przygotowania podłoża pod malowanie?

  1. Czas – nie spiesz się. Wszystkie prace wykonuj starannie, dokładnie i przede wszystkim nie idź na łatwiznę. Przygotowanie podłoża pod malowanie to żmudna praca, przy której niezbędna jest precyzja.
  2. Oczyść całe pomieszczenie – im mniej rzeczy znajduje się w malowanym pomieszczeniu, tym lepiej. Prace przebiegną dzięki temu szybciej i sprawniej. Jeżeli niektórych mebli nie można wynieść, warto zabezpieczyć je folią ochronną.
  3. Narzędzia – do zabezpieczenia remontowanego pomieszczenia przyda się folia, którą pokryjesz podłogę oraz taśma malarska, którą przykleisz ją do podłoża. To, jakich narzędzi będziesz potrzebować w dużej mierze zależy od stanu ścian.

Zasady przygotowywania ścian do malowania

Aby zobaczyć wszystkie niedoskonałości i ubytki na ścianie, ostukaj ją. Jeżeli usłyszysz pusty dźwięk, oznacza to odseparowywanie się tynku od ściany. Konieczne jest usunięcie go i uzupełnienie ubytku. Do prac uzupełniających uszczerbki przydatna jest szpachla naprawcza. Nakłada się ją elastyczną łopatką.

Przed malowaniem powierzchnię należy również wyszlifować przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego. Usuniesz w ten sposób wszelkie wypuklenia oraz zagruntować.

Aby sprawdzić, czy Twoje ściany wymagają gruntowania, należy poddać je prostym testom:

  1. Test białej dłoni – Suchą dłonią przesunąć po ścianie. Jeżeli pozostanie na niej biały ślad, musisz wybrać wysokiej jakości grunt i przystąpić do działania.
  2. Test mokrej gąbki – Gąbkę nasączoną wodą przyłożyć do ściany. Jeśli pozostanie widoczna plama, oznacza to, że podłoże jest zbyt chłonne i wymaga gruntowania przed malowaniem.
  3. Test przyczepności – W tym celu kawałek taśmy malarskiej należy mocno przycisnąć do ściany, a potem go oderwać. Jeśli na taśmie pozostaną resztki dawnego malowania albo tynku, wtedy ścianę trzeba dodatkowo poddać skrobaniu by usunąć starą powłokę. Ubytki tynku trzeba zaszpachlować. Kiedy ściana jest już sucha i gładka, można ją zagruntować.

Nie zapominaj, aby przed samym malowaniem bardzo dobrze zabezpieczyć pomieszczenie. Przyda się do tego gruba folia oraz taśma malarska.  

ZOSTAW KOMENTARZ

Zatwierdzimy komentarz w przeciągu 24 godzin