• grudzień

    9

    2020
  • 2124
  • 0
Szpachlowanie krok po kroku – jak zrobić to dobrze? Sprawdź praktyczne wskazówki!

Szpachlowanie krok po kroku – jak zrobić to dobrze? Sprawdź praktyczne wskazówki!

Ściany wewnątrz budynku wymagają odpowiedniego przygotowania przed przystąpieniem do dalszych prac wykończeniowych. Malowanie wymusza, aby były jak najgładsze. Nie każdy może pozwolić sobie na idealne płyty gipsowo-kartonowane. Czasem trzeba przystąpić do szpachlowania ścian gładzią tynkową, aby uzyskać najlepszy efekt wizualny.

Jakich narzędzi potrzebujesz do szpachlowania?

Przyda się:

  • szpachelka,
  • paca,
  • wiadro,
  • mieszarka lub wiertarka z mieszadłem,
  • pędzel do gruntowania,
  • papier ścierny,
  • packa i kostka do szlifowania,
  • bruzdownica,
  • kombinerki,
  • poziomica.

Jakie produkty są niezbędne do szpachlowania?

Musisz kupić:

  • masę szpachlową,
  • gładź,
  • środek gruntujący,
  • narożniki aluminiowe.

Krok 1: Przygotowanie podłoża

Pierwszym, co musisz zrobić przed szpachlowaniem jest bardzo dokładne przygotowanie powierzchni. Pod przewody elektryczne należy wykonać bruzdy. Jeżeli pracujesz na starej ścianie, musisz usunąć z niej gniazdka, gwoździe, kołki oraz wszelkie inne elementy, które przeszkadzałyby w dalszych pracach. 

Niezwykle ważne jest usunięcie pozostałości starej farby oraz tynku. Przy użyciu ostrej szpachelki z łatwością usuniesz wszystkie warstwy, które mogłyby zakłócić efekt finalny procesu malowania. Jeżeli jakiś fragment wyjątkowo mocno trzyma się ściany, zostaw go, aby nie doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń. 

Pamiętaj jednak, że świeże tynki cementowo-wapienne możesz szpachlować dopiero po upływie 3-4 tygodni od ich położenia. W przypadku tynków gipsowych czas ten skraca się do 2-3 tygodni. W tym czasie tynk zwiąże się i zajdą w nim niezbędne reakcje chemiczne. 

Jeżeli pracujesz na starym tynku, zadbaj o właściwą przyczepność podłoża w kontekście późniejszego nakładania masy szpachlowej. Jeżeli na dłoni pozostają ślady po przetarciu ściany, konieczne jest zagruntowanie powierzchni. Przyczepność starego tynku sprawdzisz wykonując nacięcie w postaci krzyżujących się pionowych i poziomych linii w odstępach pomiędzy nimi co 4-5 mm. Następnie do tak przygotowanej powierzchni należy przykleić taśmę malarską i po chwili oderwać ją energicznym ruchem. Jeżeli powłoka odklei się wraz z taśmą oznacza to, że należy oczyścić podłoże i je zagruntować.

Krok 2: Gruntowanie

Aby ujednolicić chłonność podłoża, wzmocnić je oraz zwiększyć przyczepność masy szpachlowej wybierz dedykowany środek gruntujący. Jeżeli znajduje się w odpowiednio szerokim pojemniku, nie musisz przelewać go do oddzielnego wiadra. Do nałożenia gruntu wykorzystaj szeroki pędzel, dzięki któremu rozprowadzisz materiał po całej powierzchni bardzo szybko. Istotne jest, aby materiał mocno wcierać w ścianę. Głównym jego zadaniem jest ograniczenie szybkiego oddawania gruntu do podłoża. Powłoka będzie przepuszczalna dla pary i gazów, a jednocześnie ściana szybko wyschnie po nałożeniu na nią farby. 

Krok 3: Szpachlowanie

  • Usuwanie ubytków i pęknięć

Po co wykonuje się szpachlowanie ścian? Aby wyrównać wszystkie ubytki i pęknięcia powstałe na powierzchni ściany. Do usuwania rys i pęknięć o szerokości do 5 mm możesz użyć elastycznej masy szpachlowej. Przed przystąpieniem do naprawy, pęknięcia należy pogłębić nożykiem i dokładnie oczyścić. Dopiero wtedy możesz przystąpić do nałożenia masy szpachlowej. 

Przed przystąpieniem do nałożenia warstwy wyrównującej upewnić się, czy na ścianie nie ma większych ubytków. W ich przypadku możesz nałożyć jednorazowo warstwę nawet do 3 cm grubości. Zalecamy również, aby narożniki ścian i okolice drzwi zabezpieczyć aluminiowymi narożnikami. Należy nałożyć na wyjątkowo wrażliwe krawędzie masę szpachlową i zatopić w niej zabezpieczenia, a następnie pokryć je zaprawą. Pamiętaj, aby wykonać to zadanie precyzyjnie dla uzyskania bardzo dobrego efektu wizualnego. 

  • Warstwa wyrównująca

Gładź stanowi kolejną warstwę wyrównującą i należy nakładać ją dokładnie tak samo, jak masę szpachlową. Uzyskasz z jej pomocą jeszcze gładszą powierzchnię idealnie przygotowaną do malowania. 

Krok 4: Szlifowanie powierzchni

Wyszpachlowana powierzchnia schnie od 2 do 24 godzin. Najszybciej do kolejnego etapu prac będziesz mógł przystąpić stosując gotowe, a nie sprzedawane w proszku gładzie szpachlowe. Ścianę należy przeszlifować przy użyciu packi z papierem ściernym lub siatką ścierną o granulacji 150-180. Do trudno dostępnych miejsc i kątów należy użyć gąbki ściernej. 

  • Jak sprawdzić, czy szpachlowanie zostało wykonane poprawnie? 

Aby przekonać się, czy wszystkie prace związane ze szpachlowaniem i wygładzaniem zostały wykonane poprawnie, należy pokierować strumień światła z latarki równolegle do ściany. Zobaczysz dzięki temu ewentualne nierówności i niewłaściwie wyszlifowane miejsca. 

Przed malowaniem powierzchnię należy odpylić i zagruntować farbą guntującą.

ZOSTAW KOMENTARZ

Zatwierdzimy komentarz w przeciągu 24 godzin